Socijalna inkluzija i uključenost u zajednicu – Poređenje Srbije i Evrope
Socijalna inkluzija dece i mladih sa smetnjama u razvoju i invaliditetom predstavlja ključni korak ka stvaranju ravnopravnog društva u kojem svako dete ima mogućnost da učestvuje u zajedničkim aktivnostima, kulturi, sportu i svakodnevnom životu. Iako su u Srbiji ostvareni pomaci u tom pogledu, razlike u pristupu i rezultatima u odnosu na razvijene evropske zemlje su i dalje značajne.
1. Pristup javnim prostorima i infrastrukturna prilagođenost
Srbija
- Pristupačnost javnim institucijama, ustanovama kulture i sportskim objektima i dalje nije u potpunosti rešena.
- Većina škola, igrališta i sportskih terena nije u potpunosti prilagođena deci sa invaliditetom.
- U urbanim sredinama se sve češće sreću rampe, taktilne staze za slepe i slabovide osobe, ali je njihova prisutnost ograničena u manjim mestima i ruralnim područjima.
Evropa
- U državama poput Švedske, Holandije i Nemačke, inkluzivna infrastruktura je visoko razvijena.
- Javne zgrade, kulturne institucije i sportski centri su prilagođeni tako da deca sa invaliditetom mogu učestvovati u svim aktivnostima ravnopravno sa svojim vršnjacima.
- Inovativna rešenja, poput zvučnih signala na pešačkim prelazima i pametnih aplikacija za navigaciju osobama sa invaliditetom, redovno se primenjuju.
2. Učešće u kulturnim i sportskim aktivnostima
Srbija
- Iako se u Srbiji sprovode pojedini programi inkluzivnih sportskih aktivnosti (npr. paraolimpijski sportovi), oni su često ograničeni na veće gradove.
- Kulturni sadržaji prilagođeni deci sa smetnjama u razvoju (predstave, muzeji sa interaktivnim sadržajem, radionice) još uvek nisu dovoljno razvijeni.
- Programi u javnim ustanovama retko uključuju obučeno osoblje koje može pružiti podršku deci sa invaliditetom.
Evropa
- U zemljama poput Italije i Danske, deca sa smetnjama u razvoju aktivno učestvuju u kulturnim i sportskim dešavanjima.
- Postoje specijalizovani programi u muzejima, bioskopima i pozorištima, koji su prilagođeni deci sa različitim vrstama invaliditeta.
- Evropske zemlje aktivno sprovode inkluzivne sportske inicijative koje omogućavaju deci sa invaliditetom da se bave sportom zajedno sa svojim vršnjacima.
3. Podrška u zajednici i volonterski programi
Srbija
- Iako postoje pojedini programi volonterske podrške deci sa invaliditetom, oni nisu sistematski organizovani.
- Udruženja građana često pokreću lokalne inicijative za organizovanje druženja, sportskih aktivnosti i radionica, ali njihov uticaj je ograničen na određene regione.
- Prisutna je manja svest među građanima o značaju socijalne inkluzije.
Evropa
- U državama poput Norveške i Finske, volontiranje u radu sa decom sa posebnim potrebama je deo školskih programa i univerzitetskih obuka.
- Programi “prijateljstva” promovišu druženje vršnjaka s ciljem razbijanja predrasuda i podsticanja socijalne integracije.
- Lokalne zajednice aktivno podržavaju projekte koji podstiču inkluziju dece sa smetnjama u razvoju u svim društvenim segmentima.
4. Uloga medija i javnog diskursa
Srbija
- U domaćim medijima se sve češće ističu priče o deci sa invaliditetom, ali se problematika socijalne inkluzije retko obrađuje na sistematski način.
- Postoji potreba za većim angažovanjem medija u promovisanju pozitivnih primera socijalne inkluzije i razbijanju stereotipa.
Evropa
- U evropskim zemljama mediji aktivno promovišu uspešne priče o deci sa smetnjama u razvoju kako bi podigli svest javnosti i smanjili stigmatizaciju.
- Programi za decu, poput emisija i edukativnih sadržaja, redovno uključuju elemente koji promovišu razumevanje i prihvatanje različitosti.
5. Preporuke za unapređenje socijalne inkluzije u Srbiji
Ulaganje u infrastrukturu kako bi javne ustanove, parkovi i sportski centri bili dostupni deci sa invaliditetom.
Razvoj edukativnih programa za građane s ciljem smanjenja predrasuda i podizanja svesti o potrebama ove dece.
Organizovanje kulturnih i sportskih programa koji omogućavaju aktivno učešće dece sa smetnjama u razvoju.
Jačanje saradnje između škola, sportskih klubova i lokalnih udruženja kako bi deca sa invaliditetom bila uključena u društvene aktivnosti.
Veća prisutnost inkluzivnih tema u medijima kako bi se promovisalo društvo jednakih šansi.
Iako je Srbija u poslednjoj deceniji ostvarila značajne korake u promociji socijalne inkluzije, i dalje postoji potreba za sistematskim pristupom koji bi obuhvatio kako infrastrukturna rešenja, tako i promene u društvenoj svesti. Iskustva evropskih zemalja pokazala su da je ključ uspeha u kombinaciji ulaganja u obrazovne programe, infrastrukturne projekte i podsticanju građanske solidarnosti.
Stvaranje društva u kojem svako dete, bez obzira na sposobnosti, ima mogućnost da ravnopravno učestvuje u svim sferama života predstavlja imperativ u izgradnji inkluzivne budućnosti.
(Ovaj tekst je izrađen u okviru projekta “Senzibilizacija zajednice za prevenciju nasilja nad mladima sa posebnim razvojnim potrebama i njihovim porodicama” , koji Udruženje roditelja dece i mladih sa posebnim potrebama “Moji snovi” Bujanovac , uz finansijsku podršku Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena)